poniedziałek, 21 października 2024

AKTUALNOŚCI z życia i służby - Zboru EKCh w Sosnowcu (001-2024) …

 „Mowa o krzyżu bowiem jest głupstwem dla tych, którzy giną, ale dla nas, którzy jesteśmy zbawieni, jest mocą Boga.” I Kor. 1,18 (UBG) 


Nabożeństwo - niedziela 20.10.2024

[1]===> Jak co roku w okresie jesiennym nasz zbór obchodzi tradycyjnie Święto Dziękczynienia / Święto Żniw. Jest to doskonała okazja do przypomnienia wszystkim zborownikom jak ważne jest dziękowanie Bogu i wdzięczność dla Stwórcy za wszystko w naszym życiu. Zarówno za pokarm duchowy - Słowo Boże i łaskę zbawienia suwerennego Boga, jak i za codzienne dary w naszym ziemskim życiu (w pielgrzymce wiary). Powinniśmy zawsze i wszędzie dziękować Bogu Ojcu w imieniu Pana Jezusa każdego dnia, w każdy czas i na każdym miejscu (Efez. 5,20-21; Kol. 3,17; I Tes. 5,18). Święto Dziękczynienia jest dobrą tradycją biblijną przypominającą ludziom wierzącym o powinności żarliwego dziękowania Bogu także za pokarmy dla naszych odkupionych ciał przez Chrystusa, przez pozostałe 364 dni w roku, czyli: za chleb nasz powszedni i wszelkie inne pokarmy, w tym jesienne plony ziemi, którym to sam Bóg daje wzrost i urodzaj - wedle Swojej Wszechmogącej Mocy i Woli. To Bóg karmi wszystkich ludzi tego świata i całą stworzoną przez Niego przyrodę. To nie wielcy tego świata nas karmią czy korporacje przemysłowe (spożywcze). To Bóg Izraela to czyni, chwała Mu za to, po wieki wieków ! Alleluja ! Amen !
Święto Dziękczynienia ma długie tradycje historyczne w zborach i wyznaniach protestanckich (krótkie info na ten temat na dole publikacji). Świętowanie polega na ustawianiu dekoracji z plonami ziemi w zborze i na żarliwych modlitwach dziękczynnych do Boga za te dary, na śpiewaniu pieśni oraz czytaniu i wykładzie Słowa Bożego.
Usługę Słowem Bożym miał Brat Leszek, który nauczał - uczulał zebranych na temat dziękczynienia Bogu, wdzięczności za wszystko naszemu Stwórcy … 
► I Księga Mojżeszowa / Księga Genesis 1,10-12 (w tłumaczeniu: „Biblia Warszawska” / BW):
10. Wtedy nazwał Bóg suchy ląd ziemią, a zbiorowisko wód nazwał morzem. I widział Bóg, że to było dobre.
11. Potem rzekł Bóg: Niech się zazieleni ziemia zieloną trawą, wydającą nasienie i drzewem owocowym, rodzącym według rodzaju swego owoc, w którym jest jego nasienie na ziemi! I tak się stało.
12. I wydała ziemia zieleń, ziele wydające nasienie według rodzajów jego, i drzewo owocowe, w którym jest nasienie według rodzaju jego. I widział Bóg, że to było dobre.

► Drugi List apostoła Pawła do Koryntian 9,6-15 (w tłumaczeniu: „Biblia Warszawska” / BW):
6. A powiadam: Kto sieje skąpo, skąpo też żąć będzie, a kto sieje obficie, obficie też żąć będzie.
7. Każdy, tak jak sobie postanowił w sercu, nie z żalem albo z przymusu; gdyż ochotnego dawcę Bóg miłuje.
8. A władny jest Bóg udzielić wam obficie wszelkiej łaski, abyście, mając zawsze wszystkiego pod dostatkiem, mogli hojnie łożyć na wszelką dobrą sprawę,
9. Jak napisano:
Szczodrze rozdaje, udziela ubogim,
Sprawiedliwość jego trwa na wieki. (Ps. 112,9)
10. A ten, który daje ziarno siewcy i chleb na pokarm, da i pomnoży zasiew wasz, i przysporzy owoców sprawiedliwości waszej;
11. A tak ubogaceni we wszystko będziecie mogli okazywać wszelką szczodrobliwość, która za naszym przyczynieniem pobudza do dziękczynienia* Bogu.
12. Bo sprawowanie tej służby nie tylko wypełnia braki u świętych, lecz wydaje też obfity plon w licznych dziękczynieniach**, składanych Bogu.
13. Doznawszy dobrodziejstwa tej służby, chwalić będą Boga za to, że podporządkowujecie się wyznawanej przez siebie Ewangelii Chrystusowej i za szczerą wspólnotę z nimi i ze wszystkimi;
14. A modląc się za was, tęsknić będą za wami z powodu nader obfitej łaski Bożej, która spływa na was.
15. Bogu niech będą dzięki za niewysłowiony dar Jego.

Z greki:
*eucharistian – dziękczynienie, wdzięczność
**eucharistiōn – dziękczynienia, wdzięczności

► List do Hebrajczyków 13,16 (w tłumaczeniu: „Biblia Warszawska” / BW):
16. A nie zapominajcie dobroczynności i pomocy wzajemnej; takie bowiem ofiary podobają się Bogu. 
 
 „Postawa dzielenia się i dawania dla wierzących” (br. Leszek)



[2]===> W naszym Zborze dziękowaliśmy również Bogu za opiekę dla naszej Siostry Teresy, z okazji jej urodzin i długiego świadectwa o Panu Jezusie w jej życiu, wierności Bogu Izraela. Siostra Teresa jest naszą chlubą, dobrym przykładem bogobojnej niewiasty, a takie właśnie Boże kobiety mają prawo być „sumieniem Zboru” w Chrystusie !
Niech nasz Pan błogosławi Ci Siostro nadal - każdego dnia ! 
Chwała Chrystusowi !
Prócz życzeń indywidualnych o Bożą opiekę składanych Siostrze przez zborowników, były także życzenia płynące od Zboru EKCh w Sosnowcu zawarte w Słowie Bożym …
Psalm 121 (w tłumaczeniu: „Biblia Warszawska” / BW):
1. Pieśń pielgrzymek. Oczy moje wznoszę ku górom: Skąd nadejdzie mi pomoc?
2. Pomoc moja jest od Pana, Który uczynił niebo i ziemię.
3. Niechaj nie da się potknąć twej nodze,
Niech nie drzemie stróż twój.
4. Oto nie drzemie Ani nie zasypia stróż Izraela.
5. Pan stróżem twoim, Pan cieniem twoim po prawicy twojej.
6. Słońce nie będzie cię razić za dnia Ani księżyc w nocy.
7. Pan strzec cię będzie od wszelkiego zła,
Strzec będzie duszy twojej.
8. Pan strzec będzie wyjścia i wejścia twego, Teraz i na wieki.



[3]===> W społeczności naszej urządziliśmy także tradycyjną agapę (chrześcijańską ucztę miłości), dziękując Bogu za pokarmy, którymi mogliśmy się posilić (były pyszne dzięki naszym Siostrom), i obdarzając się wzajemną miłością bratersko-siostrzaną w imieniu Pana Jezusa - naszego Boga i Zbawiciela. Hallelujah !!! 



Bardzo krótki rys historyczny …
Święto Dziękczynienia ma swoje korzenie w angielskich tradycjach Reformacji, która sięga 1621 roku. Wówczas to społeczność angielskich osadników, zwanych „Pielgrzymi” (Purytan) wraz z rdzennymi mieszkańcami - Indianami z plemienia Wampanoag, zorganizowali wspólną ucztę, aby podziękować za obfite zbiory i przeżycie trudnych czasów Bogu. Ów święto obchodzone jest na pamiątkę pierwszych dożynek mieszkańców kolonii Plymouth w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.
»Kolonia Plymouth była pierwszą stałą kolonią angielską w Nowej Anglii od 1620 do 1691 i drugą stałą kolonią angielską w Ameryce, po kolonii Jamestown. Kolonie Nowej Anglii były częścią Trzynastu Kolonii i ostatecznie stały się pięcioma z sześciu stanów Nowej Anglii, regionu obejmującego sześć stanów północno-wschodnich Stanów Zjednoczonych.
Kolonia Plymouth została zasiedlona przez pasażerów Mayflower - małego, drewnianego żaglowca, na którym koloniści angielscy tzw. pielgrzymi, w liczbie 102 osób, przybyli do Ameryki Północnej w 1620 roku. Osada służyła jako stolica kolonii i rozwinęła się jako miasto Plymouth w stanie Massachusetts. Kolonię założyła grupa purytańskich separatystów, którzy stali się znani jako Pielgrzymi. Zawarli oni traktat z wodzem plemienia Wampanoag, które pomagało im i wspierało. Święto Dziękczynienia po raz pierwszy było obchodzone po udanych zbiorach w 1621 roku. Pielgrzymi wraz z plemieniem Indian Wampanoag świętowali ten sukces.«
Źródło powyższego cytatu:
Ciekawostki.online / Artykuł pt.: „Ciekawostki o Święcie Dziękczynienia”

Purytanizm / Purytanie
https://pl.wikipedia.org/wiki/Purytanizm

»Purytanie byli Protestantami z Anglii, których celem było "oczyszczenie" Kościoła Anglikańskiego poprzez usunięcie wszystkich aspektów Katolicyzmu z praktyk religijnych. Angielscy Purytanie założyli kolonię Plymouth w celu praktykowania ich własnej wersji Protestantyzmu bez obcej ingerencji.«
https://pl.khanacademy.org/humanities/us-history/colonial-america/colonial-north-america/a/puritan-new-england-plymouth


Święto Dziękczynienia obchodzone dziś w innych polskich zborach / kościołach protestanckich, np.:
=> Pierwszy Kościół Chrześcijan Baptystów w Krakowie
https://baptysci-krakow.pl/swieto-dziekczynienia/

=> Kościół Chrześcijan Baptystów Zbór w Zduńskiej Woli
http://kchbzdw.pl/index.php/wydarzenia/wydarzenia-2016-roku/swieto-dziekczynienia/

=> Kościół Chrześcijan Baptystów w Bielsku Podlaskim
https://baptysci.net/swieto-zniw-2021-galeria/


Zebrał i opracował dla Zboru
br. A.G.